შევქმნათ პორტრეტი
გაკვეთილის გეგმა
VII3 კლასი
მასწავლებელი
|
შორენა აბრამიშვილი
|
საგანი
|
სახვითი და გამოყენებითი
ხელოვნება
|
თემა
|
შევქმნათ პორტრეტი
|
კლასი
|
VII3 კლასი
|
დრო
|
45 წუთი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
28 მოსწავლე. კლასში არის ორი სსსმ საჭიროებების მქონე მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები შეძლებენ:
·
პორტრეტში
ჟანრულ თავისებურებასა და სხვადასხვა ეპოქაში შექმნილ ნამუშევრებზე მსჯელობას;
·
შეძენილი ცოდნის პრაქტიკულ საქმიანობაში გამოყენებას.
·
მოსწავლეებს
განუვითარდებათ: დაკვირვების,მსჯელობის,
ანალიზის , შემოქმედებითობის,პრაქტიკული და კომუნიკაციის უნარ-ჩვევები;
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი
|
ს.გ.VII.1. მოსწავლეს
შეუძლია შემოქმედებითად
გამოიყენოს სახვითი
ხელოვნების ელემენტებისა
და პრინციპების
ცოდნა კონკრეტული
პრობლემის გადასაჭრელად
ნამუშევრის შექმნისას.
·
იყენებს სხვადასხვა ხერხს (შუქ-ჩრდილი,
კონტრასტი,
კომპოზიციური
განაწილება,
მონასმი,
ფაქტურა,
კოლორიტი)
ასოციაციების
და
ემოციების
გადმოსაცემად;
·
გამოსახავს მრავალფიგურიან კომპოზიციებს;
ს.გ.VII.7.მოსწავლეს
შეუძლია წარადგინოს ინდივიდუალური და ჯგუფური ნამუშევრები
და მიღებულ
ცოდნაზე დაყრდნობით გამოთქვას და დაასაბუთოს საკუთარი აზრი ხელოვნების ნაწარმოების
შესახებ.
·
მსჯელობს ნამუშევარზე მასში გამოყენებული მხატვრული ხერხების მიხედვით;
ს.გ.VII.8. მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის და კომუნიკაციის საშუალება.
·
საუბრობს ხელოვნების ნაწარმოებით აღძრულ პირველ შთაბეჭდილებაზე და განმარტავს, რამ გამოიწვია ეს ემოცია
(სიუჟეტმა, კომპოზიციამ, ფერმა, ფიგურათა გამომსახველობამ და სხვ.);
·
აფასებს ხელოვანის ნაწარმოებს (საკუთარ ცოდნაზე და შთაბეჭდილებაზე დაყრდნობით);
ს.გ.VII.11. მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს
და შეადაროს ერთმანეთს
სხვადასხვა ეპოქისა
და კულტურის
ხელოვნების ნიმუშები.
·
არჩევს ერთმანეთისგან რეალისტურ და პირობით
გამოსახულებებს;
|
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი სსსმ მოსწავლეთათვის
|
ს.გ.VII.2. მოსწავლეს
შეუძლია მიზანმიმართულად აირჩიოს და შემოქმედებითად
გამოიყენოს სხვადასხვა
მასალა, ტექნიკა და პროცედურა ნამუშევრის
შექმნისას.
·
ირჩევს
შესაბამის
გამომსახველობით
ხერხებს, მასალას, ტექნიკას
და
თემატიკას
განწყობილების
გადმოსაცემად.
|
საჭირო წინარე
ცოდნა და უნარ-ჩვევები
|
·
მოსწავლეებმა იციან სახვითი ხელოვნების ჟანრები;
·
იციან სახვითი ხელოვნების გამომსახველობითი ხერხები;
·
ფლობენ ჯგუფურ მუშაობას, თანამშრომლობას და პრაქტიკულ
უნარ-ჩვევებს.
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
გაკვეთილის მიზნების
შეფასებისას გამოვიყენებ განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასების ტიპებს.
განმსაზღვრელი
შეფასებისას შეფასების ანალიტიკურ რუბრიკას.
განმავითარებელი
შეფასებისას კომენტარებს.
|
სასწავლო მასალა
და რესურსები
|
ხელოვნების სახელმძღვანელო
ნ.მჭარაშვილი, მ. მაჭარაშვილი VII კლასი, Notebook,
power point-
ში მომზადებული მასალა, თვალსაჩინოებები, სხვადასხვა სახატავი მასალა:ფანქარი,საშლელი,სახატავი
ფურცელი,დაფა,ცარცი.
|
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური,
მთელი კლასი და ჯგუფური.
|
მიმდინარეობა
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება 2წთ
საკლასო ოთახის
ორგანიზება.დასწრების აღრიცხვა,მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის თემის და მიზნის გაცნობა.
გამოწვევის ფაზა
1 აქტივობა- წინარე ცოდნის გააქტიურება 10წთ
აქტივობის აღწერა
კითხვები წინარე
ცოდნის გასააქტიურებლად:
·
დაასახელეთ სახვითი ხელოვნების ჟანრები;
·
რას ნიშნავს
პორტრეტი,პეიზაჟი,ნატურმორტი,ანიმალისტური,ბატალური,ისტორიული,მითოლოგიური,რელიგიური
ჟანრები?;
·
ილუსტრაციების
დაკავშირება შესაბამის ჟანრებთან;
·
სსსმ
საჭიროების მქონე მოსწავლეებს ჩავრთავ აქტივობაში
მარტივი კითხვით.
Ø რა
არის გამოსახული პორტრეტში?
სიღრმისეული წვდომა
2 აქტივობა - მინი ლექცია 5წთ
აქტივობის აღწერა: ავხსნი ახალ მასალას თემაზე
„შევქმნათ პორტრეტი“ სლაიდ შოუს გამოყენებით და მოსწავლეების
დახმარებით.
ცოდნის განმტკიცება
3 აქტივობა -მსჯელობა
ნამუშევრების მსგავსება-განსხვავებაზე 8 წთ
ჯგუფებს გადაეცემათ სხვადასხვა სტილის მხატვრების მიერ შესრულებული
პორტრეტი, რომლის მიხედვითაც მათ უნდა იმსჯელონ ხელოვნების ნიმუშებს შორის განსხვავებაზე და მსგავსებაზე.ვენის
დიაგრამის გამოყენებით.
4 აქტივობა -შეასრულონ პრაქტიკული სამუშაო და პრეზენტაცია 15წთ
აქტივობის აღწერა
·
მოსწავლეებს შეეძლებათ შექმნან სხვადასხვა სტილში
პორტრეტი. მუშაობა ინდივიდუალური.
·
სსსმ საჭიროების მქონე მოსწავლეებს
ჩავრთავ საგაკვეთილო პროცესში,მოსწავლეებმა
უნდა შექმნან მარტივი გამოსახულებით პორტრეტი და თავიანთი ფანტაზიით გააფერადონ ნახატი;
·
მოსწავლეები
აღნიშნავენ თუ რა ჩანაფიქრი ჰქონდათ და რა ხერხები გამოიყენეს ნამუშევრის შექმნისას.
შეძლეს თუ არა ჩანაფიქრის განხორციელება.
გაკვეთილის შეჯამება 2 წთ
5 აქტივობა- შემაჯამებელი კითხვა
აქტივობის აღწერა
მასწავლებელი კითხვით მიმართავს მოსწავლეებს:
Ø რა
გაიგეთ პორტრეტის შესახებ?
მოსწავლეები გამოთქვავენ
თავიანთ მოსაზრებას პორტრეტის შესახებ.
შეფასება და საშინაო დავალება 3წთ
მოსწავლეები მოახდენენ
თვითშეფასებას.
განმსაზღვრელ
შეფასებას ანალიტიკური რუბრიკით.
საშინაო დავალება
მოსწავლეებმა
უნდა გამოსახონ კოლაჟში და აპლიკაციაში ფერადი
ქაღალდებისაგან ან სხვადასხვა მასალისგან პორტრეტი.
|
განმსაზღვრელი შეფასების
ანალიტიკური რუბრიკა
ანალიტიკური რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
არადამაკმაყოფილებელი
0-4
|
დამაკმაყოფილებელი
5-6
|
კარგი
7-8
|
ძალიან კარგი
9-10
|
პრაქტიკული
სამუშაოს შესრულება
|
მოცემულობის შესრულება (ხარისხის გაუთვალისწინებლად)
|
მასალის, ტექნიკის
და მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების ფლობა (კომპოზიციური განაწილება, ფერი,
ფორმა, პერსპექტივადა ა. შ.)
|
ეფექტურად იყენებს მასალას, ტექნიკას და მხატვრულ-გამომსახველობით
საშუალებებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად.
|
შემოქმედებითობა,ანუ ეფექტურად იყენებს მასალას, ტექნიკას
და მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად.
|
მსჯელობა და კითხვებზე
ადეკვატური პასუხის გაცემა
|
მსჯელობის დროს არ იყენებს ტერმინოლოგიებს.
|
მსჯელობის დროს მეტნაკლებად იყენებს ტერმინოლოგიებს.
|
მსჯელობის დროს იყენებს ტერმინოლოგიებს და ასაბუთებს
თავის აზრს.
|
მსჯელობს,პორტრეტის
ჟანრულ თავისებურებასა და სხვადასხვა ეპოქაში შექმნილ ნამუშევრებზე.იყენებს ტერმინოლოგიებს
და ასაბუთებს თავის აზრს.
|
ტექნიკური პროგრესი და ხელოვნება
გაკვეთილის გეგმა
VII 1 კლასი
მასწავლებელი
|
შორენა აბრამიშვილი
| ||||
საგანი
|
სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
| ||||
თემა
|
ტექნიკური პროგრესი და ხელოვნება
| ||||
კლასი
|
VII1 კლასი
| ||||
დრო
|
45 წუთი
| ||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
29 მოსწავლე. კლასში არ არის სსსმ საჭიროებების მქონე მოსწავლე
| ||||
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები შეძლებენ:
· მე-20 საუკუნის ხელოვნების გაცნობას;
· სხვადასხვა ეპოქის ხელოვნების ნიმუშებს შორის განსხვავებაზე და მსგავსებაზე მსჯელობას;
· შეძენილი ცოდნის პრაქტიკულ საქმიანობაში გამოყენებას.
· მოსწავლეებს განუვითარდებათ: დაკვირვების,მსჯელობის, ანალიზის , შემოქმედებითობის,პრაქტიკული და კომუნიკაციის უნარ-ჩვევები.
| ||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
|
ს.გ.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია მიზანმიმართულად აირჩიოს და შემოქმედებითად გამოიყენოს სხვადასხვა მასალა, ტექნიკა და პროცედურა ნამუშევრის შექმნისას.
· ირჩევს შესაბამის გამომსახველობით ხერხებს, მასალას, ტექნიკას და თემატიკას განწყობილების გადმოსაცემად.
ს.გ.VII.4. მოსწავლე აცნობიერებს სამყაროს, როგორც მრავალფეროვანი გრძნობებისა და იდეების წყაროს და შეუძლია მათი ასახვა ნამუშევარში.
· ხატავს გრძნობებით აღძრულ ასოციაციებს და შთაბეჭდილებებს;
· იყენებს სხვადასხვა კულტურისა და პერიოდის მხატვრების ნამუშევრებს, როგორც წყაროს საკუთარი ნამუშევრის შესაქმნელად;
ს.გ.VII.7. მოსწავლეს შეუძლია წარადგინოს ინდივიდუალური და ჯგუფური ნამუშევრები და მიღებულ ცოდნაზე დაყრდნობით გამოთქვას და დაასაბუთოს საკუთარი აზრი ხელოვნების ნაწარმოების შესახებ.
· საუბრობს ნამუშევრის შექმნის მოტივებზე;
· მსჯელობს ნამუშევარზე მასში გამოყენებული მხატვრული ხერხების მიხედვით;
· საკუთარი ნამუშევრის წარდგენისას საუბრობს ჩანაფიქრზე, ემოციებზე, რომელთა ასახვაც სურდა და რამდენად მიაღწია დასახულ მიზანს (რა იყო წარმატებული და რას გაითვალისწინებს სამომავლოდ).
ს.გ.VII.8. მოსწავლეს ესმის და შეუძლია წარმოაჩინოს, რომ ხელოვნება არის თვითგამოხატვის და კომუნიკაციის საშუალება.
· საუბრობს ხელოვნების ნაწარმოებით აღძრულ პირველ შთაბეჭდილებაზე და განმარტავს, რამ გამოიწვია ეს ემოცია (სიუჟეტმა, კომპოზიციამ, ფერმა, ფიგურათა გამომსახველობამ და სხვ.);
· აფასებს ხელოვანის ნაწარმოებს (საკუთარ ცოდნაზე და შთაბეჭდილებაზე დაყრდნობით);
ს.გ.VII.11. მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს და შეადაროს ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და კულტურის ხელოვნების ნიმუშები.
· ამოიცნობს სხვადასხვა ეპოქის და კულტურის ხელოვნების ცნობილ ნიმუშებს;
· ამოიცნობს ამა თუ იმ კულტურის ხელოვნების ნიმუშების ზოგიერთ დამახასიათებელ ნიშანს;
ს.გ.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ხელოვნების ნაწარმოების შინაარსი ისტორიასთან და კულტურასთან.
· მსჯელობს იმის შესახებ, თუ რა გავლენა იქონია ისტორიულმა და კულტურულმა კონტექსტმა ნამუშევრის შინაარსზე;
| ||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები
|
· მოსწავლეებმა იციან სხვადასხვა ეპოქის კულტურა და სტილი;
· იციან სახვითი ხელოვნების გამომსახველობითი ხერხები;
· ფლობენ ჯგუფურ მუშაობას, თანამშრომლობას და პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს.
| ||||
შეფასება და თვითშეფასება
|
გაკვეთილის მიზნების შეფასებისას გამოვიყენებ განმსაზღვრელი და განმავითარებელ შეფასების ტიპებს.
განმსაზღვრელი შეფასებისას შეფასების ანალიტიკურ რუბრიკას.
განმავითარებელი შეფასებისას კომენტარებს.
| ||||
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
ხელოვნების სახელმძღვანელო ნ.მჭარაშვილი, მ. მაჭარაშვილი VII კლასი, Notebook, power point- ში მომზადებული მასალა, თვალსაჩინოებები, სხვადასხვა სახატავი მასალა:ფანქარი,საშლელი,სახატავი ფურცელი,დაფა,ცარცი.
| ||||
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური, მთელი კლასი და ჯგუფური.
| ||||
მიმდინარეობა
|
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება 2წთ
საკლასო ოთახის ორგანიზება.დასწრების აღრიცხვა,მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის თემის და მიზნის გაცნობა.
გამოწვევის ფაზა
1 აქტივობა- წინარე ცოდნის გააქტიურება 10წთ
აქტივობის აღწერა
კითხვები წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად:
· რომელი ეპოქებია თქვენთვის ცნობილი?
· ხელოვნების ნიმუშებში რა დამახასიათებელი ნიშან-თვისება აქვს თითოეულ ეპოქას ?
· ილუსტრაციების დაკავშირება შესაბამის ეპოქასთან.
2 აქტივობა - სიღრმისეული წვდომა 5წთ
მინი ლექცია მე-20 მსაუკუნის სახვითი ხელოვნების სხვადასხვა მიმართულებებზე ( ფოვიზმი, კუბიზმი, აბსტრაქციონიზმი)
3 აქტივობა -ცოდნის განმტკიცება: 8 წთ
ჯგუფებს გადაეცემათ სხვადასხვა ეპოქის მხატვრების ნამუშევრები, რომლის მიხედვითაც მათ უნდა იმსჯელონ ხელოვნების ნიმუშებს შორის განსხვავებაზე და მსგავსებაზე.ვენის დიაგრამის გამოყენებით.
4 აქტივობა -შეასრულონ პრაქტიკული სამუშაო და პრეზენტაცია 17წთ
აქტივობის აღწერა
· მოსწავლეებს შეეძლებათ შექმნან სხვადასხვა ჟანრის ნახატები ფოვისტურ, კუბისტურ და აბსტრაქტულ სტილში.მუშაობა ჯგუფური და ინდივიდუალური.
· მოსწავლეები აღნიშნავენ თუ რა ჩნაფიქრი ჰქონდათ და რა ხერხები გამოიყენეს ნამუშევრის შექმნისას. შეძლეს თუ არა ჩანაფიქრის განხორციელება.
შეფასება და საშინაო დავალება 3წთ
განმავითარებელ შეფასებას ვახდენ კომენტარებით;
განმსაზღვრელ შეფასებას ანალიტიკური რუბრიკით.
მოსწავლეები მოახდენენ თვითშეფასებას.
საშინაო დავალება
მოსწავლეებმა უნდა მოიძიონ ინფორმაცია მე-20 საუკუნის სახვითი ხელოვნების სხვადასხვა მიმართულებების (სიურიალიზმი, დადაიზმი,პოპ-არტი და ა. შ.)მხატვრების შემოქმედებაზე
| ||||
განმსაზღვრელი შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა
| |||||
კრიტერიუმები
|
არადამაკმაყოფილებელი
0-4
|
დამაკმაყოფილებელი
5-6
|
კარგი
7-8
|
ძალიან კარგი
9-10
| |
პრაქტიკული
სამუშაოს შესრულება
|
მოცემულობის შესრულება (ხარისხის გაუთვალისწინებლად)
|
მასალის, ტექნიკის და მხატვრულ-გამომსახველობითი საშუალებების ფლობა (კომპოზიციური განაწილება, ფერი, ფორმა, პერსპექტივა და ა. შ.)
|
ეფექტურად იყენებს მასალას, ტექნიკას და მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად.
|
შემოქმედებითობა,ანუეფექტურად იყენებს მასალას, ტექნიკას და მხატვრულ-გამომსახველობით საშუალებებს ჩანაფიქრის გადმოსაცემად.
| |
მსჯელობა და კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა
|
მსჯელობის დროს არ იყენებს ტერმინოლოგიებს.
|
მსჯელობის დროს მეტნაკლებად იყენებს ტერმინოლოგიებს.
|
მსჯელობის დროს იყენებს ტერმინოლოგიებს და ასაბუთებს თავის აზრს.
|
მსჯელობს მე-20 საუკუნის ხელოვნებაზე, შედარებას ახდენს სხვადასხვა ეპოქის ხელოვნებაზე,იყენებს ტერმინოლოგიებს და ასაბუთებს თავის აზრს.
| |
შევქმნათ პორტრეტი
გაკვეთილის გეგმა
VII3 კლასი






